Ultimate magazine theme for WordPress.

Türkiye’de İlk Yılın Öğretmeni “Refet Angın”

Atatürk’ün 1928 yılında Gelibolu’ya gelişinde O’na çiçek verirken düşen, sonra Edirne Öğretmen Okulu’nda Atatürk’ün tarih öğretmeni olmasını istediği, Türkiye’de ilk yılın kadın öğretmeni seçilen eğitimci.

0 281

Doğum Tarihi : 18 Mart 1915, Gelibolu
Ölüm Tarihi : 30 Ocak 2010, İstanbul

Gelibolu’da Emniyet Amiri Hafız Şerif Bey’le Halime Hanım’ın üç çocuğundan en büyüğü olarak 1915’de dünyaya geldi. Babası bir Kuva-yı Milliyeci’ydi. İlk eğitimine mahalle mektebinde başladı ancak devam etmedi ve okuma yazmayı annesinden öğrendi. Refet Angın, Tevhid-i Tedrisat Kanunundan sonra Gelibolu’da bulunan Cumhuriyet İlkokulu’ndaki sınavlara girerek üçüncü sınıftan okumaya başladı. 1927 yılında ilkokuldan mezun oldu. Daha sonra Edirne Kız Öğretmen Okulu’nda eğitime başladı. 1932 yılında Öğretmen Okulu’nu bitirerek Ankara’ya gitti. Burada Gazi Terbiye Enstitüsü Tarih Bölümüne yazıldı. Dil ve tarih-Coğrafya Fakültesi açıldıktan sonra oraya da kayıt olan Angın her iki okuldan da 1936 yılında mezun oldu.

Refet Angın öğretmen olduktan sonra Gelibolu Ortaokulu’nda öğretmen olarak göreve başladı. Sonra sırasıyla Biga Ortaokulu, Bursa Kız Lisesi Tarih Öğretmenliği, Antakya Kız Meslek Lisesi Müdürlüğü, Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yüksek Kısım Şefliği; Gaziantep, Balıkesir ve Kız Meslek Lisesi müdürlüklerinde bulundu. 1955-1975 yılları arasında Ankara Deneme Lisesi’nde öğretmenlik ve müdürlük görevinde bulundu. 1974 yılında geçici olarak Ankara Rüştü Uzel Kız Meslek Lisesi’nde görevlendirildi. 1975 yılında İstanbul’a atandı ve İstanbul’da Ortaköy Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi’nin kuruluşu çalışmalarını yürüttü.

Refet Angın, Atatürk’ün doğumunun 100.yılı kutlama komitesinde görev aldı. 1981 yılında kutlanmaya başlanan Öğretmenler Günü’nde Türkiye’de ilk defa yılın öğretmeni seçildi. 1981 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği’ne atandı. Bu görevi sırasında 1982 yılında emekliye ayrılan Refet Angın’a 1988 yılında Milli Eğitim Derneği Hizmet Ödülü verildi. 1998 yılında Cumhuriyetin 75.Yılı kapsamında İstanbul’da Atatürk Eğitim Müzesinin kurulmasında görev aldı. 29 Haziran 2006 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi fahri doktora” unvanı verdi.

Refet Angın, 30 Ocak 2010 günü doksan beş yaşında vefat etti. Refet Angın adını taşıyan İstanbul Kâğıthane’de bir ilkokul bulunmaktadır.

Atatürk, 19 Aralık 1930 günü Dolmabahçe Sarayı’ndan ayrılarak trenle Trakya Gezisine başladı. Bu gezide, sırasıyla önce Çatalca, sonra Alpullu Şeker Fabrikası ve Kırklareli’de incelemelerde bulundu. Özellikle şeker fiyatı konusuyla çok ilgilendi ve tedbirlerin alınması için ilgililere talimat verdi. 21 Aralık 1930 günü akşamüzeri Edirne’ye vardı. Ertesi günü Edirne’nin çeşitli kurum ve kuruluşlarını ziyaret etti, bilgiler aldı, şehrin ihtiyaçları konusunda kendileri bizzat notlar aldı. 24 Aralık 1930 günü “Edirne Kız Öğretmen Okulu” nu, “Edirne Erkek Öğretmen Okulunu”nu, “Edirne Erkek Lisesi”ni, “Edirne Ortaokulu”nu, “Edirne Erkek Yatılı Okulu”nu ve “Edirne Sanayi Okulu”nu ziyaret etti. Atatürk, iki yıl evvel Gelibolu’da bir okul ziyaretinde küçük bir kız Atatürk’e çiçek verirken tökezleyip düşer. Atatürk hemen bu kızın kolundan tutarak kaldırır, yanağından öper ve “ayağın acıdı mı kızım?” diye sorar. Kız; “hayır acımadı efendim” diye cevap verir. Atatürk, 24 Aralık 1930 Çarşamba günü Edirne okullarını ziyaret eder ve sıra Edirne Kız Öğretmen Okuluna gelir. Atatürk’ün okula gelişinde,

Öğrenci Refet (Angın)

“Gazi Paşa’ ya okul adına bir çiçek sundum ve şu konuşmayı yaptım.

Aziz Paşam, Türk yurdunun sınır kapısı olan Edirne’ye ve memleketimize gelişiniz, bizi çok sevindirdi. Arkadaşlarım adına hoş geldiniz, diyor ve bu buketi sunuyorum. Lütfen kabul buyurun. Paşam! Size öğretmen olmak için söz vermiştim. Ve işte öğretmen adayı olarak karşınızdayım.

Gazi buketi aldı ve;

– “Evet hatırladım. Sen Gelibolu’da düşen küçük kız değil misin?” dedi.

Gazi, sözlerine şöyle devam etti;

– “Söyle bakalım, ne öğretmeni olmak istiyorsun ?”

Öğrenci Refet, bir an yanındaki öğretmenlerine baktı ve dedi ki;

– “Riyaziye (Matematik) öğretmeni olacağım,”

Gazi;

– “Hayır, sen matematik öğretmeni değil, tarih öğretmeni olacaksın,” dedi.

Öğrenci Refet;

– “Emredin Paşam, ama neden ?” diye sordu.

Gazi;

– “Ha, bak, ben seni küçükken tanıdım. Sen, o zaman küçüktün; gene iki laf etmesini biliyordun. Şimdi de seni seçtiklerine göre, sende bir şeyler var. Görüyorum ki, çok okuyorsun ve güzel konuşuyorsun. Onun için sen, Tarih Öğretmeni ol” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku